Erzurumlu Bir İçli Ses / Yakup Aktaş

Yakup Abi’yi 2001 yılında Erzurum Sevdası dergisini çıkarırken tanıdım. Erzurum ile ilgili güzel bir yazı yazmış, daktilo ettirmiş sahaf dükkânımıza getirmişti.  O zamandan beri ara sıra kitapçı dükkanımıza gelir, kendisi ile Erzurum dolu, özellikle Erzurum Türküleri dolu sohbetler ederiz. Yanık, tok ve içli sesi ile, kendine has yorumu ile severek okuduğu uzun havaları dinler, duygu dolu anlar yaşarız. Bu türkülü sohbetler, sanki Erzurum’da Erzurum gurbeti yaşamak, Erzurum’a hasret duymak gibi bir şeydi.

Bugün yine öğlen vaktine doğru sahaf evimize geldi. Yanımda kimseler yoktu. Oturduk ve başladık o aşina sohbete.

-Abi dedim seni anlatmak istiyorum. Lakin kendi ağzından Yakup AKTAŞ kimdir? Anlatır mısın?

O bu arada inceden inceye bir uzun havayı terennüm ediyordu

-

1952 senesinde Erzurum’un Aşkale ilçesinin Küçükgeçit Köyünde dünyaya geldim. İlk, orta ve liseyi Aşkale’de okudum.1980 senesinde bir bankanın Gürcü Kapı şubesinde memuriyete başladım. Daha sonra 1990 yılında Kültür Müdürlüğüne nakil yaptım. Buradan 2004 yılında emekli oldum. Türk Halk Müziği ile ta ilk okul çağlarından beri uğraşmaktayım.

1972 – 1973 yıllarından beri Halk Eğitim Merkezinde ve birçok Erzurum derneklerinde kendi özel çabalarımla müzikle haşir neşir oldum. Doğu Anadolu Bölgesinin Erzurum, Erzincan, Elazığ, Urfa, Diyarbakır yörelerinin uzun havalarını en iyi okuyanlardan biri olduğumu söylerler. 200 – 300 dolayında Türkü’yü ezbere biliyorum.  Bir seferinde TRT Müzik TV Kanalında “ Kara Gözler” i okudum. Halen Dadaşın Gönül Sesi Derneği’nde faaliyetlerime devam etmekteyim.  Evli ve üç çocuk babasıyım. Erzurum’da ikamet etmekteyim.  Erzurum Evlerinde, derneklerinde, anma ve yıldönümü günlerinde meşk sürüp gitmektedir.

Tatyan, uzun hava, mahalli halay havaları, gazel okuyorum. Mükerrem Kemertaş’tan sonra Huma Kuşu’nu  ve Yaradan Var uzun havalarını en iyi okuyan biriyim.

Sözlerini burada tamamlarken  “ Yaradan Var “ uzun havasını dinlemekten bizi mahrum bırakmıyor.

Yakup Abimize Allah’tan uzun ömürler diliyoruz.

Nizamettin KORUCU / 05,02,2015 

Paylaş