10 Ağustos 2017 Perşembe

Sahaflardan zengin olan var mı? Ben 23 yıllık meslek hayatımda rastlamadım. Sizden rastlayan varsa bilmem. Lakin meşakkatsiz, düzenli bir mesai, az çok tatminkar bir geliri olan çok sahaf tanıdım. Tabi bunların hepsi İstanbul'daydı. Erzurum'da önceleri şöyle böyle istikrarlı uzun ömürlü elle tutulur bir şekilde bu işi benden başka yapan yoktu. 1995 yılından 1999 yılının sonuna kadar bu işi tek başıma yaptım. Daha sonra şehrimizde açılan kapananların yanı sıra , açılan ve kapanmayan sahaflar oldu. " Eskiye rağbet olsa bit pazarına nur yağarmış " diye bir söz vardır. Ben bu sözün kitap işi ile uğraşan sahaflar için olduğuna çoğu zaman katılmadım. Çünkü kitap alıp satmak başka bir şeydi. Kitap bir meta olsa da bilginin taşıyıcısı olması hasebiyle yeri bambaşkaydı. 

Şimdi bu satırları okurken bu nasıl bir günlük diyenleriniz olacaktır kuşkusuz. Bugünün notlarını yazının sonlarına saklıyorum. Sabırla okurmusunuz bilemem tabi. Sahafın günü nedir ki; hemen hergün birbirine benzer. Kitap satmaya gelenler ve almaya gelenler. Satanların sayısı az olsada sattığı kitapların adedi hep fazla olmuştur. Almaya gelenler daha çok olsa da bir kısmı aradığını bulamadan geri döner, bazıları fiyatı beğenmez, kalan kısmı ise ya bir ya iki bilemedin üç beş kitap alır ve çıkar. 

Bugün benim için mevsimin en sıcak günüydü sanki. Gelen giden azdı. işlerde düşük. Ama bizim işte tatsız tuzsuz kavramı geçmez. Çünkü her zaman bu iki duyguyu ziyadesiyle yaşarız. Yada en azından kendi payıma böyle diyebilirim. Bugün sattığımdan çok aldım. Daha önce eski çırağım Ahmetin büyük çabası ve emeğiyle ayırmış olduğu eski sınav kitaplarını hurda kağıda vermiştik. Bugün onun parasını alarak günü kurtardık diyebilirim. 

Bu arada dükkanımın 11 adım aşağısında caddeye daha yakın bir yerinde caddeye cepheli ama üst katta yani birinci katta tuttuğum yeni dükkana bir kaç raf ile biraz da kitap ancak taşıyabildik. Tabelacıya gittim salıya yetişecek denilen tabelalarım bugün şu an itibarıyla halen gelmedi. 
Bugünlük bu kadar diyelim kitapları sevenlere bende sevgilerimi gönderiyorum. 

Not: Aşağıdaki fotoğraf geçtiğimiz kitap fuarından bir hatıradır. Gülen yüzlere hasretimizi gederelim diye...

Paylaş